Soundbar z modułem Bluetooth – który wybrać
Soundbary stały się w ostatnim czasie bardzo popularnymi urządzeniami. Ich fenomen wynika z faktu, iż za ich pomocą w łatwy sposób możemy poprawić „zdolności” dźwiękowe naszych telewizorów czy komputerów bez konieczności zakupu zajmujących dużo miejsca profesjonalnych kolumn. Jest to szczególnie ważne dla wszystkich, którzy z powodu ograniczeń lokalowych nie mogą sobie pozwolić na „zagracenie” pomieszczenia tak dużymi sprzętami, a jednocześnie do pełni szczęścia podczas oglądania filmów czy grania w gry nie wystarcza im dźwięk emitowany przez głośniki telewizorów i komputerów. Tymczasem soundbar, czyli urządzenie, na które składa się kilka, a czasem nawet kilkanaście ułożonych poziomo głośników zamkniętych w eleganckiej, a jednocześnie praktycznej obudowie, zajmuje niewiele miejsca, a pozwala na znaczne podniesienie jakości emitowanych dźwięków. Jeśli będzie on przy tym wyposażony w moduł Bluetooth, za pomocą którego będzie łączył się z telewizorem, komputerem lub konsolą, nie przybędzie nam żadnych dodatkowych kabli, które musielibyśmy ukrywać w trosce o estetyczny wygląd mieszkania.
Zakup soundbaru jest zadaniem stosunkowo łatwym, jednak wybierając konkretny jego model warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:
• kompatybilność z telewizorem (komputerem, konsolą, czy innym sprzętem, do którego chcemy podłączyć soundbar) – chodzi tu zarówno o kompatybilność z dekoderem dźwięku telewizora, jak i obecność odpowiednich złączy, za pomocą których połączymy oba urządzenia (problem złącz odpada, jeśli oba urządzenia posiadają moduł Bluetooth i to za jego pomocą je połączymy);
- moc głośników – choć tu akurat większa moc nie zawsze musi oznaczać lepszą jakość emitowanego dźwięku;
- dodatkowe funkcje regulacji dźwięku – niektóre soundbary oferują możliwość regulacji niskich i wysokich tonów, czy korekcji dźwięku, co może znacznie poprawić jakość emitowanego dźwięki;
- funkcje dodatkowe soundbaru takie, jak choćby możliwość sterowania nim za pomocą smartfona, czy wbudowane radio – warto przemyśleć, jakie funkcje będą nam potrzebne i które z nich w znaczący sposób zwiększą nasz komfort użytkowania tego sprzętu.
Biorąc powyższe pod uwagę, prezentujemy Wam przykładowe modele soundbarów, które warto wziąć pod uwagę rozważają zakup tego typu sprzętu. Wszystkie je łączy jedna cecha: posiadają moduł Bluetooth, dzięki czemu mogą łączyć się z innymi urządzeniami za pomocą tej właśnie technologii.
Pierwszą propozycją jest Grundig GSB 810 wyposażony w moduł Bluetooth 2.1 pozwalający na łączenie się z urządzeniami w odległości nawet 10 metrów. Urządzenie to ponadto charakteryzuje się bardzo dobrą jakością średnich i wysokich dźwięków, przy czym nie zaniedbano w nim również basów.
Kolejny soundbar, czyli LG LAS 655, posiada nie tylko moduł Bluetooth, ale także Wi-Fi, dzięki czemu jego możliwości łączności są jeszcze szersze. Jego niewątpliwą zaletą jest wbudowane radio FM, a także dotykowy ekran, za pomocą którego w prosty sposób możemy sterować pracą urządzenia.
Firma Philips proponuje nam natomiast model HTL3160B emitujący dźwięki w technologii Virtual Surround Sound. Urządzenie to pozwala na odtwarzanie muzyki MP3 bezpośrednio z urządzeń USB, dzięki czemu szybko stanie się naszym domowym centrum muzycznym. Również ten model wyposażony jest w panel dotykowy, za pomocą którego sterujemy jego pracą.
W bogatej ofercie Samsunga na uwagę zasługuje soundbar HW-J355, a to za sprawą subwoofera wzmacniającego niskie tony. Urządzenie emituje dźwięki w technologii 3D Sound Plus, pozwala również na strumieniowe przesyłanie muzyki z innych sprzętów.
Ostatnią propozycję stanowi model Sony HT-CT80, który zdecydowanie pochwalić można za niewielkie gabaryty, a także wbudowany cyfrowy wzmacniacz S-Master. Jego niewątpliwą zaletą jest również obsługa technologii NFC, za pomocą której w niezwykle prosty sposób możemy połączyć soundbar ze smartfonami, tabletami, czy innymi urządzeniami.