Jaka karta graficzna do laptopa?

Wybór laptopa nie jest prostym zadaniem, tym bardziej, że często nie będzie on służy tylko do pracy. By można było jednocześnie pracować na laptopie oraz używać go do gier należy zaopatrzyć się w sprzęt mający dobrą kartę graficzną. Zatem która kart graficzna będzie najlepsza by móc zagrać w swoją ulubioną grę?

Rozróżniamy dwa rodzaje kart graficznych dedykowane, które można podzielić na dwie grupy, czyli te produkowane przez firmę Nvidia i AMD, oraz karty zintegrowane z procesorem.

asus-lapekDedykowany układ graficzny, jest to osobny układ na płycie głównej albo na dedykowanym złączu MXM. Produkty firmy Nvidia oraz AMD rozróżnić można od siebie za pomocą oznaczeń. Nvidia do nowszych produktów dodaję do oznaczenia oprócz trzech cyfr literkę M np. GeForce 450M. Zdarza się, że w oznaczeniach znaleźć można  napis SLI, który mówi o tym, że laptop w sowim wnętrzu zawiera dwa układy graficzne połączone ze sobą technologią SLI. W przypadku cyfr pierwsza z nich mówi o generacji układów graficznych, druga oznacza, w którym miejscu dany model jest położony w całej serii. Dzięki takim oznaczeniom można ocenić wydajność na przykład laptop z grafiką 840 będzie bardziej wydajny od tego z oznaczeniem 830. Jednak biorąc pod uwagę grafikę np. 780, a 820 lepsza może okazać się ta pierwsza, ponieważ różnice między architekturami nie wypływają w znaczny sposób na wydajność w grach. Firma AMD również posiada specyficzny sposób nazewnictwa swoich produktów. Dawniej producent nazywał swoje układy graficzne Radeon HD xxxxM gdzie w miejsce x wstawiano odpowiednie cyfry (np. Radeon HD 6730M).

facet-przed-lapkiem

W najnowszej generacji nazwa brzmi Radeon Rx M2xx i M3xx. Przy R wstawiane są cyfry 5, 7 albo 9, które są określeniem segmentu danego układu graficznego, czyli 5 jest najmniej wydajne, a 9 najbardziej.

karta-w-lapkuKarty graficzne zintegrowane z procesorem w większości przypadków pozwoliły na uruchomienie gier o niskiej rozdzielczości. Jednak dzięki jednostkom wydanym przez firmę Intel, takim jak Haswell czy Skylake, które posiadają układy graficzne z oznaczeniem Iris, sprawdzają się lepiej niż niejeden dedykowany układ graficzny z poprzedniej generacji. Istotną zaletą zintegrowanych z procesorem kart graficznych jest zmniejszenie poboru energii laptopa, co za tym idzie wydłużenie pracy na samej baterii. Dzieje się tak dzięki nie wyświetlaniu dużej ilości detali podczas grania.

Optima-MD 42-200 Częstochowa – Profesjonalny serwis laptopów

Decydując się na kupno laptop, który ma służyć między innymi do gier warto pamiętać, że wydajność podczas gry jest zasługą nie tyko karty graficznej, ale i również procesor i pamięć RAM. W przypadku kiedy nie jesteśmy pewni na jaką kartę graficzną się zdecydować by nasza ulubiona gra działała bez zarzutów można skorzystać z testów porównywania wydajności układów graficznych z daną grą na wybranym modelu laptopa.